Kā gadu vecs bērns var iedzert acetonu? Kā pusotrgadīgais var ieēst kanalizācijas cauruļu tīrīšanas līdzekli? Kā mazulis, kas nupat tik iemācījies rāpot vai staigāt, pamanās mutē ielikt veļas pulveri vai iedzert šķidrās ziepes?
Pēdējā laikā vairākkārt piedzīvoti izsaukumi, kuri mūsu mediķiem nedod mieru – tādām situācijām nevajadzēja būt! Acetons, virtuves sadzīves ķīmija, kanalizāciju tīrāmie, mazgāšanas šķīdumi, šķīdinātāji, augu piebarošanas mēslojums, grauzēju indes un vēl un vēl.. Lietas, kas daudzās mājās joprojām ir viegli pieejamas maziem bērniem, kuri vēl nesaprot, ka tās ir bīstamas viņu dzīvībai.
Viens mirklis novērstas uzmanības no bērna un viņam pieejamā vietā atstāta sadzīves ķīmija beidzas ar saindēšanos un mutes dobuma, rīkles vai barības vada ķīmiskiem apdegumiem, kas ir ļoti smagas traumas. Tās var radīt neatgriezeniskas sekas un mainīt visu bērna turpmāko dzīvi. Dažkārt bērna dzīvību arī neizdodas glābt.
Ko darīt, lai nepieļautu nelaimi savā ģimenē?
Paskaties mājās uz visu no bērna perspektīvas – nosēdies katrā telpā uz zemes un palūkojies visapkārt. Novērtē, ko redz bērns un cik tālu var aizsniegties. Pārbaudi, vai bīstamās vielas noglabātas droši!
Bērns iepazīst pasauli un viņu interesē viss, kam viņš var piekļūt – jo īpaši, ja tas ir krāsains, to var ielikt mutē vai atvērt vaļā. Bērns nekavēsies pārkārtot skapīša saturu ar sadzīves ķīmijas pudelēm un tās atvērt, ja tām piekļūs, tāpēc:
- sadzīves ķīmiju nepārlej limonādes pudelēs vai pārtikas uzglabāšanai līdzīgos traukos, bet glabā tikai oriģinālā iepakojumā un pēc lietošanas vienmēr cieši aizver;
- ķīmiskas vielas, uzkopšanas līdzekļus turi slēgtā skapītī vai augstākos plauktos;
- pēc lietošanas neatstāj veļas pulveri, augu piebarošanas maisījumu un citu ķīmiju uz grīdas kaut uz mirkli aizslēptu aiz vannas vai skapīša;
- ziepju iepakojumus, šampūnus, dušas želejas novieto tālāk no vannas vai izlietnes malas, lai mazais nevar aizsniegties līdz tiem;
- pārliecinies, ka kosmētika, kosmētikas noņemšanas līdzekļi ir pietiekami augstu vai ievietoti slēgtās lādēs.
Ja tomēr negadījums noticis, un bērns ieēdis vai iedzēris ķīmiskas vielas, jārīkojas nekavējoties - jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113. Dispečercentra mediķis uzdos jautājumus, kas ļaus izvērtēt, cik nopietna ir situācija un, ja nepieciešams, tiks sniegti pirmās palīdzības padomi, kamēr brigāde brauc.
Kā palīdzēt, ja negadījums noticis, vari atkārtot arī NMPD mājaslapas sadaļā "Ķīmisko vielu izraisīti bojājumi".