Pirmsslimnīcas neatliekamā medicīniskā palīdzība ir palīdzība, ko pacientam sniedz īpaši sagatavota mediķu vienība no notikuma vietas līdz brīdim, kad viņu nogādā slimnīcā. Tā tiek sniegta visdažādākos apstākļos un vietās, piemēram, uz ielas, dzīvoklī, mežā, operatīvajā auto, tumsā, lietū, spēcīga vēja laikā u.c. apstākļos. Neatliekamo medicīnisko palīdzību saslimušajiem un cietušajiem veselībai un dzīvībai kritiskās situācijas nepārtraukti 24/7 visā Latvijā gan ikdienā, gan ārkārtas situācijās nodrošina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.
Katru dienu izsaukumos ir gatavas doties līdz pat 196 brigādēm, kuras dežurē savos punktos vairāk nekā 105 vietās Latvijā. Pirmsslimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā iesaistīti teju 2000 brigāžu mediķi un vairāk nekā 700 operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītāji.
NMPD regulāri piedalās gan galda, gan reālu situāciju izspēļu mācībās, lai nodrošinātu prasmju pilnveidi un veicinātu sadarbību ar citiem dienestiem un organizācijām. Mācībās tiek imitēti ēku sagruvumi, ceļu satiksmes negadījumi ar daudz cietušajiem, dažādu vielu noplūdes u.c. situācijas.
2019. gadā NMPD izstrādāja “Pirmsslimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības stratēģiju 2020.-2026. gadam”, kas iezīmē galvenos uzdevumus šīs funkcijas nodrošināšanā un attīstībā. Tā ir ātrāka nokļūšana adresē uz augstākās prioritātes izsaukumiem, vairāk brigāžu un jauni dežūrposteņi tādas vietās, kur tie līdz šim nav bijuši, kvalitatīva un pacientiem droša sniegtā palīdzība, efektīvāka resursu izmantošana, zinoši, motivēti un apmierināti darbinieki.
Iepazīsties ar Stratēģijas dokumentu sadaļā NMPD stratēģija