NMPD mediķiem ir jābūt gataviem glābt un saglabāt cilvēka dzīvību vissarežģītākajos apstākļos. Lai to īstenotu, ir svarīga ikvienas NMPD struktūrvienības kolēģa kompetence un spēja darboties kā vienam veselam. Regulāri treniņi un praktiskās mācības, ārkārtas situāciju scenāriju izspēle ļauj būt pārliecinātiem, ka arī reāla apdraudējuma gadījumā palīdzību cietušajiem spēsim sniegt kvalitatīvi un operatīvi. NMPD Ārkārtas situāciju (ĀS) gatavības nodrošināšanas nodaļa plāno un organizē apmācības dienesta darbiniekiem rīcībai ārkārtas situācijās, kā arī nodrošina dienesta dalību citu institūciju ĀS un civilās aizsardzības mācībās.
Aizvadīto gadu laikā NMPD darbinieki piedalījās tādās liela mēroga mācībās ar daudz cietušajiem kā:
- militāro mācību ciklā “Namejs”,
- Valsts drošības dienesta organizētajās pretterorisma mācības “Liedags 2022”, kuru laikā vairāk nekā 300 pārstāvji no pretterorisma pasākumos iesaistītajām institūcijām pārbaudīja un stiprināja savu gatavību reaģēt teroristiska uzbrukuma gadījumā, kā arī
- Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un NMPD kopīgajās mācībās “Ausma 2021” un Ausma 2022”, kur trenējām abu dienestu sadarbību pacientu pārņemšanā un organizējot un koordinējot cietušo evakuāciju uz civilajām ārstniecības iestādēm.
Tāpat nozīmīgu un paliekošu pieredzi esam guvuši mācībās, kur pārbaudām visu ĀS pārvaldīšanā iesaistīto institūciju – NMPD, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Valsts policijas, pašvaldību policijas, pašvaldību civilās aizsardzības komisiju un notikuma vietā izveidoto operatīvo vadības struktūru – sadarbību. Piemēram, mācību incidentā ar daudziem cietušajiem Aizkrauklē, AS “Riga Fertilizer Terminal”, AS “Olainfarm” organizētajās ĀS mācībās, Gaisa spēku organizētajās pilna apjoma ārkārtas situāciju mācībās NBS Aviācijas bāzē Ogres novada Rembates pagastā un vēl daudzās citās. Mācību procesā esam imitējuši palīdzības sniegšanu slīkušajiem, smagos ceļa satiksmes negadījumos un gaisa kuģu avārijā cietušajiem, ēkas sagrūšanas upuriem, cietušo evakuācijas pasākumos, tostarp situācijās, kad jāizmanto helikopters cietušā gaisa medicīniskajai transportēšanai. Mācībās apgūtās iemaņas – glābēju pavadībā nolaisties lejup no helikoptera pa virvi – vēlāk vairākkārt lieti noderēja reālajā dzīvē, piemēram, nolaižoties uz prāmja klāja, lai sagatavotu cietušo evakuācijai un glābtu tā dzīvību.
Pēc katrām mācībām tiek apkopoti gūtie secinājumi un pieredze. Tā rezultātā top ieteikumi par veicamajiem uzlabojumiem, papildu materiāltehnisko resursu nepieciešamību un nākamajās mācībās pārbaudāmām prasmēm, lai mūsu NMPD brigādes stiprinātu gatavību rīcībai ĀS un notikuma vietā spētu vēl kvalitatīvāk sadarboties ar citām institūcijām.