Pirmā palīdzība Jaunumi
ĀTRI insulta tests

Šodien, Pasaules insulta dienā, aicinām atkārtot, kā atpazīt insultu, izmantojot testu ĀTRI.

Insults ir viens no biežākajiem nāves cēloņiem vecumā virs 60 gadiem, taču tas var piemeklēt arī jaunākus cilvēkus. Šī slimība  bieži atstāj paliekošas veselības problēmas, tostarp kustību traucējumus vai pat invaliditāti.


Insulta gadījumā ir raksturīgas pazīmes:

  • pēkšņs vienas ķermeņa puses (rokā, kājā) vājums vai kustību zudums, var būt jušanas traucējumi šajā ķermeņa pusē, cilvēks var nespēt pacelt roku tajā pusē, kurā sūdzības
  • seja kļūst šķība, asimetriska, var pēkšņi noslīdēt sejas viena puse (acs, mutes kaktiņš)
  • var kļūt neskaidra runa vai cilvēks nespēj saprast teikto
  • cilvēks nespēj adekvāti izvērtēt apstākļus, ir vispārējs nespēks.

Notiekot insultam, smadzeņu šūnas nesaņem skābekli, un tās iet bojā lielā ātrumā. Tāpēc tik izšķiroša nozīme ir spēt savlaicīgi pamanīt pirmos simptomus un izsaukt palīdzību. Insulta gadījumā katra minūte var būt izšķiroša, un vissvarīgākās ir tieši pirmās četras stundas pēc simptomu parādīšanās. Tas ir laiks, kad var palīdzēt visefektīvāk.

Katru dienu NMPD brigādes vidēji 20 cilvēkus nogādā slimnīcā ar akūtu insultu. Visbīstamākās ir situācijas, kad gados vecāks cilvēks dzīvo viens un pats nevar izsaukt palīdzību.

Nesen kādam 74 gadus vecam vīrietim, kurš dzīvo viens, savas mājas dārzā pēkšņi palika slikti,  viņš pakrita un pats saviem spēkiem nevarēja piecelties. Tikai nākamajā dienā kaimiņiene viņu pamanīja zālājā guļam un zvanīja uz ārkārtas tālruni 113. Mediķi konstatēja vīrietim insulta pazīmes un arī ķermeņa atdzišanu, jo uz mitras, aukstas zemes viņš bija nogulējis visu nakti. Mediķi sniedza neatliekamo medicīnisko palīdzību un nogādāja slimnīcā. Ja vīrietis būtu pakritis mājās un neviena nebūtu līdzās, tad, iespējams, palīdzību gaidītu vēl ilgāk – līdz brīdim, kad kāds tuvinieks ierastos apciemot vai kaimiņi sāktu interesēties, kāpēc seniors nav manīts. Tad sekas būtu grūti paredzamas.

Ja zini gados vecāku cilvēku, kas dzīvo viens – savu tuvinieku vai kaimiņu, -  tad atrodi laiku ik dienu piezvanīt viņam, lai apjautātos, kā viņš jūtas.  Painteresējies par iespēju senioram sagādāt drošības jeb SOS pogu, kas ļaus arī viņam pašam par sevi labāk parūpēties nelaimes brīdī un nebūt bezpalīdzīgam. 


Atceries! Lai atpazītu insulta pazīmes, izmanto testu ĀTRI:

Ā – atsmaidi! Smaids parāda, vai acs vai mutes kaktiņš sejas vienā pusē nav noslīdējis uz leju.

– turi rokas! Vienlaikus paceļot un noturot abas rokas, redzams, vai viena no tām nav vājāka un nenoslīd uz leju.

R – runā! Pārbaude atklās, vai cilvēks var pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu.

– izsauc palīdzību! Nespējot veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.


Vairāk par to kā atpazīt un palīdzēt insulta gadījumā, var uzzināt sadaļā "Insults".