Ik gadu Jaunā gada svinības aizēno nopietni negadījumi, kuros cilvēki gūst smagas traumas gan ceļu satiksmē, gan svētku uguņošanas laikā. Šādas situācijas visbiežāk izraisa neapdomīga rīcība ar pirotehniku un pārmērīga alkohola lietošana. Lai svētku prieks nepārvērstos traģēdijā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) un Valsts policija (VP) uzsver atbildīgas rīcības nozīmi un aicina iedzīvotājus atturēties no alkohola lietošanas.
Gadu mijas svētku laikā iedzīvotāji aktīvi dodas ciemos, apmeklē dažādus pasākumus un pulcējas pilsētas ielās, lai sagaidītu Jauno gadu. Turklāt vairākas brīvdienas pēc iedzīvotājiem sniedz plašākas un ilgākas svinību iespējas. Operatīvie dienesti brīdina – alkohola lietošana būtiski palielina traumu, negadījumu un pat dzīvībai bīstamu situāciju risku. Šāda rīcība ne tikai apdraud pašus un apkārtējos, bet arī apgrūtina operatīvo dienestu darbu, kuri svētku laikā ierasti strādā paaugstinātas intensitātes apstākļos.
Nevērība un vieglprātība var izraisīt neatgriezeniskas sekas – no smagām traumām līdz dzīvības zaudēšanai, no apdegušām sadzīves mantām līdz uguns liesmu izpostītiem īpašumiem u.tml. Tāpēc dienesti aicina ikvienu plānot savas svinības ar mērenību, būt atbildīgiem par savu un citu drošību, kā arī atturēties no pārmērīgas alkohola lietošanas. Atcerieties – svētki ir jāsvin atbildīgi, lai tie nepārvērstos par traģēdiju.
Uguņošana
Pirotehnikas izmantošana ir vēl viens veids, kā atzīmēt gadu miju. Uguņošana neviltotu prieku un labas atmiņas sagādās tikai tad, ja tiks ievēroti drošības noteikumi un novērsti dažādi bīstamības faktori.
- Ja esat izlēmuši svētkos izmantot pirotehniku, tad to iegādājieties tikai sertificētos veikalos. Nekad neiegādājieties pirotehniku „no rokas” – tā var būt nekvalitatīva un nedroša. Tāpat nemēģiniet pirotehniku izgatavot paši vai nepārveidojiet jau esošu iegādāto pirotehnisko izstrādājumu. Neriskējiet ar savu veselību un dzīvību!
- Izmantojot pirotehniku, ievērojiet visus drošības noteikumus un esiet īpaši piesardzīgi. Rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju, pārliecinieties, ka pirotehnikas palaišanas vieta ir droša (piemēram, ir stabila virsma, atrodas drošā attālumā no ugunsbīstamiem priekšmetiem, neatrodas zem kokiem, elektrības vadiem u.tml.). Tāpat sekojiet līdzi arī konkrētās pašvaldības noteiktajam par uguņošanu, sagaidot Jauno gadu.
- Neizmantojiet pirotehniku, esot alkohola reibumā, kā arī neļaujiet to darīt citiem, kuri uzspējuši baudīt grādīgo dziru. Un, protams, nesmēķējiet un neļaujiet pirotehnikas tuvumā smēķēt arī citiem.
- Raugieties, lai pirotehnikas izstrādājumi nenonāk nepilngadīgo rokās. Izstāstiet bērniem to, cik nopietnas sekas var būt, ja netiek ievērota pievienotā pirotehnikas lietošanas pamācība un drošības noteikumi.
- Ja kādu raķeti neizdodas “iedarbināt”, tad nedrīkst to palaist vēlreiz vai pētīt un mēģināt saskatīt, kas nav kārtībā. Viens no veidiem, kā neitralizēt pirotehniskos izstrādājumus, kas nav nostrādājuši, ir tos neizjauktus iemest spainī, kas piepildīts ar ūdeni, bet pēc tam – atkritumos.
- Pirotehniku nekādā gadījumā nedrīkst vērst pret sevi vai apkārtējiem. Atcerieties: raķete var ievainot ne tikai tuvumā esošos, bet arī ielidot māju logos, balkonos un malkas šķūņos un tur traumēt cilvēkus vai izraisīt ugunsgrēku.
- Svētku uguņošanas laikā bieži vien tiek gūtas tik smagas traumas, ka tās nereti atstāj paliekošas sekas uz visu turpmāko dzīvi. Tās ir plēstas brūces un plaši ķermeņa apdegumi, sejas savainojumi ar kaulu lūzumiem, acu bojājumiem un redzes traucējumi, arī plaukstu bojājumi ar sadragātiem pirkstiem un amputācijām, lūzumi u.c. Turklāt traumas gūst ne tikai pieaugušie, bet arī bērni un jaunieši, kuri atstāti bez pieaugušo uzraudzības.
- Svētku laikā īpaša uzmanība jāpievērš arī mājdzīvnieku drošībai. Uguņošanas radītais troksnis bieži vien izraisa satraukumu un bailes dzīvniekiem, tādēļ ir būtiski nodrošināt, lai mājdzīvnieki netiktu atstāti vieni un būtu drošā un uzraudzītā vidē.
- Arī pēc uguņošanas ir jāievēro piesardzība! Ir jāpārliecinās, ka zemē nepaliek kvēlojoši pirotehnikas atlikumi, kā arī jāatceras, ka izlietoto pirotehniku jāsavāc ne agrāk par lietošanas instrukcijā noteikto laiku. Nekādā gadījumā nedrīkst izmest pilnībā neizreaģējušu pirotehnisko izstrādājumu atkritumos, jo šāda rīcība var izraisīt ugunsgrēku.
Dalība ceļu satiksmē un svinības ārpus mājas
-
Nekādā gadījumā nesēdieties pie transportlīdzekļa stūres alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Arī pārvietošanās kājām reibuma stāvoklī var būt tikpat bīstama ceļu satiksmē, īpaši, pārvietojoties pa ceļa malu bez atstarojošiem elementiem, kas ļautu autovadītājiem gājēju savlaicīgi pamanīt tumsā.
- Ja svētkus svinēsiet ārpus mājas, piemēram, mežā, pārliecinieties vai jums ir līdzi viss nepieciešamais – uzlādēts mobilais telefons, pietiekams degvielas daudzums transportlīdzekļa bākā, medikamenti, īpaši, ja slimo ar kādu hronisku saslimšanu un tie jālieto ikdienā, silts dzēriens, pārtika, maiņas drēbes un apavi u.c. jums nepieciešamas lietas.
- Dodoties prom no mājām, ir ļoti svarīgi aizslēgt mājokļa durvis, aizvērt ciet logus un balkonus. Tāpat durvis jāaizslēdz arī tad, ja kāds atrodas mājās. Nereti zagļi mēdz pārbaudīt, kuru mājokļu īpašnieki nav aizslēguši durvis, un nozagt no koridora vērtīgas mantas, kamēr saimnieki guļ vai atrodas istabā. Logus un balkona durvis nedrīkst atstāt vēdināšanas režīmā, jo tādejādi ļaundaris var viegli iekļūt īpašumā tos atspiežot.
- Labas un uzticamas attiecības ar kaimiņiem var noderēt arī brīžos, kad dodaties prom no mājām. Nereti no kaimiņu mājas var labāk pārredzēt, kas notiek Jūsu mājas pagalmā. Palūdziet uzticamākajiem kaimiņiem pieskatīt savu mājokli un piekodiniet, lai viņi uzreiz zvana policijai, ja redz aizdomīgas automašīnas vai personas, kuras novēro svešu īpašumu. Rūpējoties gan par savu, gan apkārtnes un līdzcilvēku drošību, arī pats palīdziet kaimiņiem īpašuma pieskatīšanā!
Lai Jaunā gada sagaidīšana būtu patiesi priecīga un droša, aicinām katru iedzīvotāju būt atbildīgam par savu rīcību!
Aicinām ikvienu lejupielādēt savā viedierīcē lietotni “112 Latvija”. Izmantojot lietotni, var veikt zvanu un nosūtīt strukturētu SMS uz 112 kontaktu centru, kā arī apskatīt tīmekļvietnē www.112.lv ievietotos drošības padomus. Rūpīgi pārdomāta un izplānota drošu svētku svinēšana novērsīs nelaimes iespējamību, savukārt zināšanas par pareizu rīcību apdraudējuma situācijā spēs mazināt negadījuma sekas.
Ja pastāv briesmas dzīvībai, veselībai, drošībai, apkārtējai videi vai īpašumam, nekavējoties jāzvana uz 112!
Sagatavoja:
- Krista Andersone, VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
- Ilze Dāme, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece
- Laura Bērziņa, NMPD Komunikācijas nodaļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste