Padomi Jaunumi
Neriskē! Novieto karstā dzēriena krūzīti tālāk

Karsta kafijas krūze pret maza bērna augumu ir kā spainis pieaugušajam. Sāpes ir neciešamas, bet sekas var palikt uz mūžu. Apdeguma rētas nereti paliek arī redzamas un var sagādāt bērnam psiholoģiskus pārdzīvojumus vēlāk. 

Katru dienu mūsu mediķi sniedz palīdzību vismaz vienam bērniņam līdz trīs gadu vecumam, kurš guvis nopietnas apdeguma traumas. Visbiežāk bērnam mājās aizsniedzamā vietā atradušās karsto dzērienu krūzes, tējkannas un citi trauki ar karstu saturu.

Šīs ir tikai dažas situācijas no nesenākajiem izsaukumiem pie pašiem mazākajiem:

  • 2 gadi 4 mēneši: pieaugušais tikko aplēja tēju un nepaspēja palikt tālāk no bērna, mazais paķēra krūzi ar verdošo saturu un uzrāva to sev virsū uz vēdera, krūškurvja un kakla.
  • 1 gads: bērns uz virtuves galda malas aizsniedzās līdz karstas kafijas krūzei un, apgāžot to, guva nopietnus sejas, kakla, krūškurvja un pleca rajonu apdegumus.
  • 8 mēnešus vecs bērns uzrāva uz kājām 80 grādus karstu ūdeni no pudelīšu sildītāja.
  • 1 gads 10 mēneši: bērns virtuvē tika klāt tējkannai un, uzraujot sev virsū karsto ūdeni, applaucēja seju un plecus.
  • 3 gadi: paraujot aiz vada, bērns apgāza tējkannu, un verdošais ūdens uzlija uz vēdera un rokas.
  • 7 mēneši: pieaugušais ar karstu kafijas krūzi rokās gāja garām bērnam, roka nejauši pasitās un karstā kafija uzlija bērnam uz muguras.

Kā pasargāt bērnu?

Neriskē! Novieto dzēriena krūzi droši, lai bērns netiek tai klāt. Neatstāj bērnam brīvi pieejami tējkannu ne uz galda malas, ne uz zemes!

Vienmēr piedomā, kur noliksi krūzi ar karsto tēju, kafiju vai zupas bļodiņu. Tas prasa tikai dažas sekundes, bet var novērst nelaimi Tavās mājās.

Ja bērns ir applaucējies - jārīkojas ātri!

Nekavējoties jādzesē apdeguma vieta zem vēsa (bet ne ledaina), tekoša ūdens vismaz 10 minūtes. Svarīgākais ir pārtraukt karstuma ietekmi uz bērna ādu un dziļākajiem audiem, lai mazinātu apdeguma sekas. Ja apdegums ir lielāks par bērna plaukstu, nekavējoties zvani 113, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Citos gadījumos, ja nepieciešams, konsultējies ar ģimenes ārstu.

 

Kā palīdzēt, ja negadījums noticis, vari atkārtot arī mūsu mājaslapas sadaļā "Termiski apdegumi un applaucējumi".